Mikor kell eredetiségvizsgálatot végeztetni?
- Tulajdonjog változása (adásvétel) esetén
- Amennyiben a jármű alváz és/vagy motorszámában az eredeti állapothoz képest változás észlelhető (korrodáció, sérülés, stb...)
- Amennyiben az illetékes hatóság azt elrendeli
A járművek eredetiségének megállapítása egy összetett zárt vizsgálati rendszerrel, oly módon történik, hogy a gépjármű egészét az összes specifikumával együtt hasonlítjuk össze a gépjármű egyedi azonosítóelemeivel, illetve ezek adataival. Az eredetiségvizsgálat célja megállapítani, hogy a vizsgált jármű egyedi azonosítói: alvázszám, motorszám és egyéb esetleg rejtett azonosítói, gyári eredetűek-e? Amennyiben eltérés tapasztalható, akkor az milyen okokra vezethető vissza: jogosulatlan beavatkozás - hamisítás, korrodáció, vagy sérülés utáni javítás. Legfőbb célja viszont a közigazgatási rendszerbe illesztéssel a járműbűnözés (autólopás, roncskereskedelem, ikresítés, hitel és leasing csalás, biztosítási csalás) ellehetetlenítése - visszaszorítása!
Az eredetiségvizsgálathoz szükséges okmányok:
Magánszemélyek esetén:
- a jármű forgalmi engedélye, esetleg műszaki adatlapja
- a jármű forgalmi engedélyében illetve törzskönyvében szereplő tulajdonos, vagy az adásvételi szerződésben vevőként szereplő személy fényképes igazolványa (személyi igazolvány vagy vezetői engedély vagy útlevél), lakcím kártyája
- amennyiben a tulajdonos nincs jelen a vizsgálatnál - hivatalos meghatalmazás ( letőltés itt! )
Jogi személyek (cég) esetében:
- a cég (megrendelő) cégkivonata
- a cég aláírási címpéldánya
- a jármű forgalmi engedélye esetleg műszaki adatlapja vagy ha egyik sincs (elveszett, bevonták: okmányirodai adatlapja)
- az aláírásra jogosult személy személyes okmányai (személyi igazolvány vagy vezetői engedély vagy útlevél és lakcím kártya)
- amennyiben az aláírásra jogosult személy nincs a helyszinen - hivatalos meghatalmazás ( letöltés itt! )